Multimédia Flashben

Ismét változóban van a multimédia fogalma, mint oly sokszor fennállása óta. A korábban uralkodó Macromedia Director trónját leghevesebben követelő új Flash MX 2004 soha nem látott lehetőségekkel igyekszik meghódítani a világot. Ezek közül szemezgetünk az alábbiakban.


A multimédia fogalma az elmúlt tíz-egy­ néhány év során hatalmas fejlődésen ment át. A kilencvenes évek elején a kifejezésről még mindenkinek az egyszeres sebes­ ségű CD-ROM-meghajtók és gyufaskatulyányi QuickTime-filmecskék jutottak eszébe.

Mára azonban nagykorúvá vált, és teljesen átszövi számítógépes életünket. A legnagyobb hatást az internetre a multimédia gyakorolta: napjainkban már szinte lehetetlen a weben olyan helyet találni, amelyik ne alkalmazna legalább egy csipetnyit belőle: hangot, mozgóképet vagy interaktív navigációs elemeket.

A multimédia a világhálón kívüli életünket is átalakította. Prezentáció címén mostanában csak kevesen merészelnek statikus diákat a fehér vászonra vetíteni: a látványos megjelenés immár alapkövetelmény a bemutatókkal szemben. És joggal, hiszen az ügyesen adagolt grafika és a videó a legunalmasabb témát is izgalmassá tudja tenni. Még a nyomtatott sajtó is felhasználja a multimédiát: nemcsak a számítástechnikai magazinok, hanem számos nagy tekintélyű politikai-közéleti lap (például az igen rangos angol The Sunday Times) is rendszeresen CD-ROM melléklettel jelenik meg.

A rendező alkonya

A multimédia-anyagok készítőinek körében sokáig egyeduralkodó volt a Macromedia Director, amely valóban páratlan eszköztárat biztosít a fejlesztésekhez. Dicsőségét azonban újabban kezdi elhalványítani fiatal rokona, a Flash MX. Az ok világos: az internet­ nek és a beágyazott Flash-lejátszóknak köszönhetően a Flash mindenütt jelen van.

Világszerte állítólag 515 millió Flash-leját szót telepítettek (bár nem világos, ki volt az, aki ezt ilyen szépen összeszámolta).

A Flash fantasztikus fejlődéséhez képest a Director ólomlábakon araszol előre. A Director MX 2004-et ugyan januárban bejelentette a Macromedia, egyelőre ez minden, amit tudni lehet róla, tehát egyértelműen a Flashé a jövő.

Új és jobb

A Flash MX 2004 vitathatatlan továbblépés az előző változathoz képes. Nagyszerű az új szolgáltatás, amely érzékeli, hogy a lejátszó fel van-e telepítve, egy új hatással szkriptelés nélkül tudjuk elmosódottá tenni és árnyékolni a Flash-mozikat, mindemellett a program előre definiált viselkedési mintákat kínál a navigációhoz és a média vezér­ léséhez. Riválisához, az Adobe LiveMotion- höz hasonlóan JavaScriptben írt saját uta­sításokkal és eszközökkel kiterjeszthetjük a program szerzői környezetét.

A Flash MX 2004 kétfajta kiszerelésben jelent meg: a Standard kiadás mellett kap­ható egy Professional változat is, amely számos étvágygerjesztő extrát tartalmaz. A szkeptikusabbak emlékeztetnek arra, hogy a Macromedia ugyanezt a kétváltozatos trükköt egyszer már előadta a Dreamweaverrel, valamint bátyjával, az UltraDevvel, aztán később visszatáncolt. Aki azonban komolyan gondolja a multimédiát, annak feltétlenül érdemes kifizetnie a felárat a Professional változatért, mert a Flash MX 2004 igazi értékei ebben rejtőznek. Túl azon, hogy lehetővé teszi a sablonok emulálását, és így sokfajta eszközön kipróbálhatjuk fejlesztésünk hatását, két olyan „gyilkos" szolgáltatást is kínál, amelyért önmagában is érdemes megvenni a szoftvert. Az első az Action- Script 2.0: ez nem más, mint a Flash beépített forgatókönyvíró nyelvének továbbfejlesztése, egy rendkívül erőteljes programozási környezet. A második: a kapcsolódás adatokat és szolgáltatásokat kínáló XML alapú internetalkalmazásokhoz. Írhatunk saját szolgáltatásokat is, de még kényelmesebb, ha valamilyen előre elkészített megoldást használunk: a http:www.xmethods.org helyen például számos ilyen található.

A lehetőségek valóban roppant izgalmasak: hogy csak egy példát említsünk, létrehozhatunk egy olyan aprócska grafikus alkalmazást, amely folyamatosan frissíti Asztalunkon a részvényárfolyamokat.

Mozgásban a multimédia

Az ActionScript 2.0 és a webszolgáltatásokkal való együttműködési lehetőség jóvoltából a Flash olyan programozási környezetté fejlődött, amelyben sokféle asztali és hordozható platform (Pocket PC, PDA-k, mobiltelefonok stb.) számára fejleszthetünk. Mindez azt jelentené, hogy a lehetőségektől elcsábult programozók rövidesen önálló alkalmazások ké­szítésére is a Flasht fogják használni? Nos, a szoftver ma még nem elég érett erre. A Flash kétségkívül képes önálló, minden PC-n lejátszható „projektorállományok" formájában kivinni a mozikat. Ehhez egyszerűen csak Shockwave- (SWF) fájlként kell exportálni, majd a Shockwave lejátszójában megnyitni a videót. Ha kiválasztjuk a File-Publish Settings-Windows Projector menüpontot, olyan végrehajtható állomány jön létre, amely egy lecsontozott Flash-lejászót is tartalmaz. Ez a megoldás sokoldalúan használható, de nem különösképpen rugalmas. A menüvezérlési lehetőségek korlátozottak, és az eredmény mindig Flash által generáltnak fog hatni. Önmagában a Flash még egy olyan egyszerű alkalmazást sem tud létre hozni, mint egy képernyővédő.

Szerencsére számos szoftver létezik a Flash-állományok feljavítására. Ilyen például a jugglor (http://www.flashjester.com),
amely különálló alkalmazássá alakítja Flashfájljainkat, megszabadítva őket „atyai örök­ségüktől". Egy másik lehetőség a Flash Studio Pro (http:www.multidmedia.com), amely ugyan nem versenyezhet a Jugglor kecses állományaival és gyors lejátszásával, de erőteljesen kibővíti az ActionScriptet, ráadásul - a Jugglorral ellentétben – nem kereskedelmi célokra ingyenes.

 !    Lorem Ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.