Az iskolakészültség megítélése és szerepe óvodáinkban I. 2004.03.01.

Az elmúlt évtizedben mind társadalmunkat, mind tágabb környezetünket az útkeresés jellemezte. Az addig elfogadott megoldások egyre inkább működési, értelmezési problémákat vetettek fel. A globalizálódó világ olyan problémákat, ellentmondásokat, dilemmákat hozott a felszínre, amelyek a bevált módon már nem oldhatóak meg. Ez alól nem vonhatja ki magát sem egyén, sem társadalmi réteg, sem ország, de még a nem­zetek közössége sem. Az alkalmazkodni tudó, más beállítottságú emberre, személyiségre is szükség van, mert aki a változások miatt csak a stabilitás lehetőségeiben, szükségletének szűken értelmezett kielégítésében gondolkozik, az a folyamatok előnyeiből is kizárhatja magát.


Változó társadalom

 

Új megoldások keresése

 

Az elmúlt évtizedben mind társadalmunkat, mind tágabb környezetünket az útkeresés jelle­mezte. Az addig elfogadott megoldások egyre inkább működési, értelmezési problémákat vetet­tek fel. A globalizálódó világ olyan problémákat, ellentmondásokat, dilemmákat hozott a felszínre, amelyek a bevált módon már nem oldhatóak meg. Ez alól nem vonhatja ki magát sem egyén, sem társadalmi réteg, sem ország, de még a nem­zetek közössége sem. Az alkalmazkodni tudó, más beállítottságú emberre, személyiségre is szükség van, mert aki a változások miatt csak a stabilitás lehetőségeiben, szükségletének szűken értelmezett kielégítésében gondolkozik, az a folyamatok előnyeiből is kizárhatja magát.

 

Élethosszig tartó tanulás

 

Az egyének megújulásának, alkalmazkodásának legjobb esélyét ma az élethosszig tartó tanulásnak elnevezett „válaszban" látjuk. A gazdasági-techni­kai változások dinamikája miatt az élet- és termelé­si ismeretek, képességek is gyorsan devalválódnak, fluktuálódnak. A permanens tanulás szemlélete az ember megismerési vágyára épít, és arra az andragógiai tételre (Andragógia: a felnőttek iskolai és iskolán kívüli oktatásának, nevelésének törvény­szerűségeit, sajátosságait kutató tudomány.), hogy az egyén felnőttkorában is képes új készségek elsajátí­tására. „A lifelong learning értelmezését mindezek alapján tehát a következőképpen kísérelhetjük meg megadni: az egy életen át tartó tanulás (más szóval holtig tartó tanulás) azt jelenti, hogy a jövőben az emberiségnek a tanulás oly mértékben válik az élete részévé, hogy döntően meghatározza azt, élete jellemzőjévé válik. Ennek személyes oka lehet egyrészt a térbeli mobilitás megnövekedése, másrészt a folyamatos társadalmi fejlődés."

 

Az egyéniség szerepének erősödése

 

A társadalmi környezet hosszú távú kiszámíthatat­lansága miatt az egyént körülvevő külső környezet gondoskodó, paternalista gyakorlata egyre szűkebb körre terjed ki, hiszen a gazdaságosság, a hatékony­ság szempontja a meghatározó. A közelmúlt ma­gyarországi gyakorlata is szertefoszlott, miszerint a megszerzett képesítés és a fiatalkorban megkapott munkahely egy életen át biztosított, ha az illető kellő­en igyekvő és lojális a munkahelyi vezetőivel. Tehát az életsors alakításának felelőssége a külső környezetről áttevődött az egyénre. Ehhez pedig újabb és megúju­ló kompetenciák szükségesek. „A kilencvenes évek közepére kialakult az egyetértés, hogy az egész éle­ten át tartó oktatás és képzés nemcsak a gazdasági versenyképességet és a foglalkoztathatóságot segíti elő, hanem a társadalmi kirekesztés leghatékonyabb ellenszere is, ami egyben azt jelenti, hogy az egyéne­ket és egyéni igényeket kell az oktatás és tanulás fi­gyelmének a középpontjába állítani."

 

Változó közoktatás

 

A tartalmi képzés labilitása, permanens tantervi reform

A közoktatás része a társadalmi rendszernek, így természetes, hogy az említett változások itt is nyomon követhetőek, hiszen az egyének, de a társa­dalmak (nyugati és ázsiai példák) számára is bizonyított megoldás az oktatás hozzáigazítása a szükségletekhez. A technikai forradalom, a gazdasá­gi verseny éleződése a szükséges és fontos ismeretek és az azt mozgósító képességek körét ciklikusan újraértelmezi, ami az oktatás tartalmi elemeinek változtatását sürgeti. Ennek felismerése már a '90-es évek elején megtörtént, aminek egy új szemléletű alaptanterv elfogadása lett az eredménye. Ebben a képességfejlesztés szerepét igyekeztek hangsúlyozni, de még nem tudták összeegyeztetni az általános és pragmatikus értékeket, és a gyakorlati oktatómunká­ban továbbra is akadémikus, lexikális ismeretek ma­radtak relevánsak. Ezt nehezítette az egymással „fe­leselő" közoktatási-tantervi koncepciók perlekedése, amit még tetéztek az időről időre zászlóra tűzött „közoktatási akciók" (kerettantervek, esélyegyenlő­ség, minőségbiztosítás, integráció).

 

Iskolai defektusok

(ismeretközpontú, tekintélyelvű iskola)

 

Az előbbiek hátterében a bizonytalanság folyama­tos kondicionálása miatt fellazult a tanítás-tanulás addigi hagyományosan működő mechanizmusa. Az iskola mindennapi funkciója válságba került, amit látványosan és nyilvánvaló módon jelzett a 2000-s PISA-vizsgálat magyar eredménye. Így, amit klasszi­kusan a magyar iskola erősségének vallottunk, ép­pen abban ért bennünket a legnagyobb meglepe­tés. Ez újra felerősítette azokat a törekvéseket, me­lyek a tartalmi képzés dominanciáját a formális kép­zés szerepének növelésével kívánják csökkenteni. Így - az iskolán kívüli világban addig is egyértelmű - a pragmatikus szükséglet, a gyermeki szempontok hathatósabb beépítését várja el az iskolától, ami a tekintély alapú megismerés alapjait rengeti meg, és kompetencia alapú tanulás felé tolná az iskolát.

 

Változó óvoda

 

Sokszínű, gyermekekre-családokra kidolgozott szakmai programok

Ezzel egy időben a magyar óvodák egy más utat jártak (járnak). Az intézményesített nevelés korábbi „hivatalos" ( „Mi tudjuk, hogyan kell nevelni egy gyere­ket.") tapasztalataitól elszakadva a gyermek és családja aktuális állapotához igazított helyi nevelési programo­kat dolgoztak ki a gyermekközpontúság jegyében, elindulva a személyközpontúság felé. Ha az eredmény nem is ez lett mindenütt, de a szándék az általánosságban érvényes volt. Az egységes, központosított óvodai nevelés a '90-es években megszűnt Magyarországon.

 

A differenciált egyéni fejlesztés értékké válása

 

Az óvodák a gyermekre alapozott nevelés megva­lósítása érdekében egyre hangsúlyozottabban alkal­mazták (alkalmazzák) az egyéni eltéréseket toleráló szemléletet, metodikákat, a differenciált egyéni fejlesztést, ami iskolában csak idea maradt. Így nem meglepő az a hétköznapi tapasztalat, miszerint az óvodás gyerekek szeretnek mindenféle tevékenységben részt venni, fejlesztve ezzel személyiségük különbö­ző képességeit, míg az iskolás gyermekek, tanulók kellemetlennek és haszontalannak érzik az iskolá­ban töltött időt. A differenciált nevelés-fejlesztés értékké válásának folyamata és eredménye modell­ként szolgálhat az iskola megújításához is.

 

Tehetetlenségi feszültség, szakmai ellentmondások az iskola kezdő szakasza miatt

 

Az eddigiekből is érzékelhető a két intézménytípus közötti különbség (szemlélet és gyakorlat egyaránt), aminek nyomai is vannak a kapcsolattartás dimenzió­iban, affektív környezetében. Eltérően ítélik meg az óvoda szerepét a gyermek életében és az iskola kezdő szakaszát. Ha az óvodai nevelés gyakorlatát vesszük szemügyre a következő intézményfokozat felől, akkor az óvodában jól kitapintható feszültséget érzékelünk, ugyanis az óvodát elhagyó gyermek állapotának megítélése, kritikája hosszú évek óta befo­lyásolja az óvodapedagógusok szakmai munkájának megítélését. Sajnos ez a tehetetlenségi feszültség több kontramechanizmust is kelthet az óvodában. Erőteljes állóháború alakulhat ki az intézmények között a saját értékek hangsúlyozása miatt, arra koncentrálva, hogy kinek mi lenne a dolga, és milyen viszonyban van a másik tevékenységével. Itt természetesen a másik meggyőzésének szinte alig van esélye. A másik útja a feszültség oldásának ma az iskola által közvetített nem hivatalos elvárásoknak megfelelni vagy elébe menni, ami az óvoda számára a kényszerű behódolást jelenti, viszont a tevékenységével kapcsolatos külső kritikák látványosan csökkennek. Ez utóbbi megoldás azért aggályos, mert az iskola látványos diszfunkcionálását az óvoda szakmai munkájára vetíti ki, mintegy „bűnbakot képezve" a saját kudarcai miatt.

 

Az iskolaérettség tradicionális szerepe

Szelekció a gyermekek között

 

Ha sorra vesszük a két intézmény közötti állapot le­hetséges okait, a polikauzalitás (többféle okság) prob­lémájával találkozunk, ám ha az érvelések gyökérokait kutatjuk, az iskolaérettség fogalmát nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Ez a hivatkozási alap, amivel minden ellenérv kivédhető az iskola számára, és ez az a köve­telmény, ami az óvoda számára minden szakmai prio­ritáson túl törvényként determinál. Az óvodák ezért minden tavasszal az intézményváltásra-iskolába ké­szülő gyerekek fejlettségét egy 1971-ben összeállított iskolaérettséget megállapító vizsgálattal állapítják meg. Annak idején abból kiindulva fogalmazták meg a kritériumokat, hogy azokat a gyerekeket, akik nem alkalmasak a tradicionális iskolai munkára, kiszűrjék. Tehát csak olyan gyerekek kerüljenek be az iskolába, akik a legjobban felkészültek. A vizsgálat általános érvényűvé vált az utóbbi évtizedekben hazánkban, miközben az életkor és az iskola kezdő szakaszának megítélése gyökeresen megváltozott. („Bár az iskola­érettségi vizsgálat felvételével viszonylag széles körű információhalmazhoz lehet jutni, több szakmai prob­léma is felmerül az alkalmazásával kapcsolatban.")

Ma már az ilyen fokú szelekció (képességdominan­cia, inkluzív -befogadó pedagógia stb.) nem magya­rázható, legfeljebb csak azzal, hogy „ezt így szoktuk". Az iskola kezdő szakasza nem a gyermekek eltérő állapotára épült fel, hanem a nivellált, az általános követelményekre, feltételezve azt, hogy csak akkor lesz sikeres az iskolakezdés, ha a gyermek alkalmaz­kodik az iskolához, és nem fordítva. Pedig már 1971 -ben is megfogalmazódott annak a Szabó Pálnak a tollából, akinek a nevéhez köthető az iskolaérettségi követelményrendszer meghonosítása: „Tehát a gyermek testi és lelki fejlődése nem ábrázolható line­áris vonallal, mivel ez a folyamat dialektikus törvé­nyekhez igazodik. A minőségileg új szakaszokat, melyek gyakran látszólag ugrásszerűen következnek be (ahogy mondani szokták, a gyermek fejlődése váratlanul megindul, mindig hosszabb vagy rövidebb ideig tartó mennyiségi felhalmozódások készítik elő." Már ez a gondolat is felveti a szelekció­s szemlélet merevségét, de sajnos a piaget-i struktúra-genetikai szemlélet (minden gyerek a fejlődésben ugyanazokon az egymásra épülő szakaszokon megy keresztül, melyeket nem lehet átugrani, stb.) vált ebben a kérdésben is meghatározóvá, ami magyará­zatokat adja arra, hogy miért tartja magát erősen ez a gyermekkép. Nem meglepő, ha ezek után „a szülő leküzdendő akadálynak érzi az iskolát. Minél maga­sabb osztályba lép a gyerek, annál inkább. Nem a megismerés helyének tekinti - valamiféle beavattatási helynek, ahol a gyerek, miközben személyisége erői kibomlanak, ön- és világismerethez jut -, hanem egy olyan hivatalnak, amelyik képes arra, hogy rosszindu­latú minősítésével akadályozza vagy kegyes pártfogá­sával előbbre segítse az egzisztencia kiépítése felé vezető életútján a gyereket."

 

A „teljesítőképes tudás" prioritása

 

Az iskolaérettségi vizsgálatok azt az általános megközelítést üzenik a szakemberek és a szülők számára, hogy a gyermek fejlődésében minden képesség, személyiségjegy egyaránt fontos, és negatívumként értelmezhető már ebben a korban is minden olyan elem, ami követelmények alatti muta­tókat produkál. Sajnos az egész közoktatás ebben a csapdában vergődik. Az ettől eltérő eredmények a gyerek másságát „jelzik", akivel speciálisan szüksé­ges foglalkozni, hogy olyan átlagos legyen, mint a többi. A vizsgálat a „teljesítőképes tudást" törekszik feltérképezni, nem átgondolva ennek kockázatát a korai életkorban, így vált egyre inkább az intellek­tuális fejlesztés eszközévé, és ebből az érvelésből ki­folyólag az „óvoda bumerángjává". Természetesen fogalmazódik meg ma ennek a vizsgálatnak az újra­gondolása, de ezek is rejtetten a majdani új típusú vizsgálatok eredményei alapján az óvoda feladatává tennék ennek prevencióját, ahelyett, hogy az iskola kezdő szakaszának teendőit gondolnák újra. Ebből következik, ha iskolaérettség kritériumrend­szerét törölnénk a követelmények közül, akkor mind az óvoda, mind az iskola a gyerekre koncentrálva segíthetné a fejlődésüket, mert még ez menedéket, a gyermekfüggetlen álláspont argumentumát (érveit) adja a pedagógusok számára. Ha a gyermek szempontjait figyelembe vesszük, akkor megértjük: „a gyerek nem iskolásként, nem iskolaéretten, hanem óvodásként kerül az iskolába: ez azt jelenti, hogy az iskola akkor tud fejleszteni, ha továbbviszi az óvoda pedagógiai szemléletét, a játékosságot. De ennél többről van szó, a gyerek egészséges fejlődé­séhez meg kell őrizni azt az érzelmi biztonságot, amelyet az iskolába kerülés előtt az óvoda játékos, oldott, kötetlen légköre jelentett." A normál fejlett­ségű gyermekek esetében nem az kérdés, hogy alkalmas-e az iskolára, hanem az, hogy az iskola alkalmas-e az ő nevelésére, tanítására, a fejlettség­beli különbségek intézményi kezelésére.

 

A meghatározó dokumentumok megújulást serkentő tendenciái

Óvodai nevelés országos alapprogramja

 

Fontos megemlítenünk, hogy mindezen gyermek­barát törekvéseket a magyar óvodák számára szakmai „kerettantervbe" foglaló dokumentum az Óvodai nevelés országos alapprogramja. Koncepció­jában a gyermeki személyiség tiszteletére, a gyerme­kek közötti fejlődési különbségekre alapozott szemé­lyiségfejlesztést hangsúlyozza. Mindezt a gyermek tevékenységén keresztül, prioritást biztosítva a játék­nak mint a személyiségfejlődés „királyi útjának". Az iskolaérettség problematikáját továbbra is fenn­tartja a fejlődés jellemzői az óvodáskor végére című fejezetben leírtakkal. „A gyermek belső érése, vala­mint a családi nevelés és az óvodai nevelési folyamat eredményeként a kisgyermekek többsége az óvo­dáskor végére eléri az iskolai munkához, az iskolai élet megkezdéséhez szükséges fejlettségi szintet."

Ebben fejezetben mindkét szemlélet megtalálja a maga érveit. Az iskola-előkészítő doktrína követői er­re a fejezetre alapozzák korrekciós-fejlesztő, az iskolai elvárásokhoz igazodó tevékenységüket, míg a szemé­lyiségközpontú nevelés hívei szerint emiatt nem reali­zálható az alapprogram azon gondolata, miszerint a gyermek nevelését a gyermek testi-lelki szükségletei­hez, adott fejlettségéhez szükséges igazítani, és a „hozzáadott érték" mértékével lehet mérni az óvodai nevelés hatékonyságát. Az óvodák hamar azonosul­tak ezzel a szemlélettel, ám „kötelező feladatként" tovább végzik az iskolaérettségi kritériumoknak meg­feleltető pedagógiai gyakorlatot, elszenvedve az ezt kísérő emocionális és kognitív disszonanciát.

 

Közoktatási törvény

 

A 2003-ban módosított közoktatási törvény, úgy tű­nik, elvi döntést hozott az „óvoda kontra iskola" ügy­ben. Az óvoda nevelési funkcióját megerősítette, s a régi szemléletet őrző iskola-előkészítő foglalkozások kötelezettségét és fogalmát eltörölte, hozzátéve, hogy minden tevékenység a gyermekkel való foglalkozást jelenti, és így a személyiség fejlődését szolgálja. „Az óvodai nevelés a gyermek neveléséhez szükséges, a teljes óvodai életet magában foglaló foglalkozások keretében folyik." Emellett az iskolába lépés lehetsé­ges felső határát is a nyolcadik évben határozta meg (2. §), ami az egyéni érési tempó elismerését jelenti. Az alapfokú iskola pedagógiai szakaszolását is új meg­közelítésben kodifikálja. Az első és második évfolyam­nak bevezető, míg a harmadik-negyedik évfolyamnak kezdő funkciót jelöl, hogy a képességfejlesztés szerepe erősödjön az óvoda utáni átmeneti időszakban. Ezek után reménykedhetünk, nem az óvodától várja el az iskola, hogy az ő oktatási céljainak, körülményeinek megfelelni képes gyermekek képzési feladatát lássa el az óvoda. Ezek után kimondhatjuk: a gyermekek isko­lai alkalmasságának megállapítása indifferens, nem meghatározó jelentőségű, mert ettől függetlenül még kudarcos lehet később. A törvény változása végre szentesíti a rugalmas iskolakezdést és az alsó tagozat átmenetsegítő szerepét.

 

Pálfi Sándor főiskolai adjunktus

Debreceni Egyetem

Hajdúböszörményi Pedagógiai Főiskolai Kar

 !    Lorem Ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.